532 245 13 84

Altuni Piramit Mazı

Thuja Orientalis Pyramidalis Aurea

Kategori : İbreli Ağaçlar & Çam Türleri
Boy : 120/140 cm
Çap : 40/50 cm
Kap : Saksı
Stok : 300 adet
Online minimum : 1 adet
Fiyat : 50.00
Miktar
  1. Siparişler en az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
  2. Fiyatlara KDV ve taşıma gibi masraflar dahil değildir.
  3. Sipariş ödeme işleminden sonra gerçekleşir.
  4. Daha fazla detay için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Cupressaceae ailesinden gelen iğne yapraklı ağaçlardandır.3 ila 18 metre arasında değişen boylara erişirler. Eriştiği boy türüne göre farklılık göstermektedir. Yaygın olarak bilinen adı Thuja (Çuha) yada Hayat Ağacı anlamına gelen Arborvitae'dir. Çok yıllık yek gövdeli ve iğne yapraklı türlerdendir.Sürekli yeşil bitkidir. Yuvarlak formlu ve dik dallanan bir çok türleri vardır. Gövdeleri ince ve gri yeşil renkli ve mattır.. Yaprak renkleri Altuni mazıda, yaprak uçları altuni sarı ,top mazıda ise mavimtırak açık yeşildir. Gri ve kahverengimsi küçük yuvarlak kozalak yaparlar. Soğuk ve ılıman bölgelerde tek veya gruplar halinde park ve bahçe tanzimlerinde kullanılırlar.

Genellikle piramitsi bir görünüm sergileyen mazı ağaçlarının ince, pulsu bir dış kabuğu ve lifli bir iç kabuğu vardır. Dalları ya yatay bir konumdadır ya da yukarı doğru yönelmiştir. Sürgünlere karşılıklı olarak dizilen pulsu yapraklarının henüz olgunlaşmamış olanları iğnemsi biçimlidir. Ayrı dalların uçlarında oluşan yuvarlak biçimli erkek çiçek kümelerinin kırmızımsı ya da sarımsı rengine karşılık, oldukça küçük yapıdaki dili çiçek kümeleri leylağımsı yeşil renkleriyle ayırt edilir

Ortalama 4-6 çift ince, esnek puldan oluşan yumurta biçimli kozalaklarının uzunlukları 8-16 mm arasında değişir.

Türkiye'de doğal olarak yetişmezler, ancak yaygın üretimi söz konusudur. Bu nedenle mazı fiyatları oldukça uygun hale gelmiştir.

Türleri: (Thuja sp.)

İkisi kuzey Amerika, üçü Doğu Asya orjinli olmak üzere mazı bitkisinin 5 türü vardır.

Thuja koraiensis

Thuja occidentalis

Thuja plicata

Thuja standishii

Thuja ,Altuni Piramit Mazı,satılık Altuni Piramit Mazı,Altuni Piramit Mazı fiyatları,Altuni Piramit Mazı satışı,Altuni Piramit Mazı bitkisi,Altuni Piramit Mazı satışı,Altuni Piramit Mazı

Üretimi: Tohum ve çelik yöntemiyle üretilirler. Ayrıca fazla tercih edilmemekle birlikte aşı yöntemiyle de üretilmektedirler. Çelikleme yönteminde anaç mazılardan çelikler Eylül-Ekim-Kasım aylarında alınarak kum perlit karışımı toprağa ekilir. Köklenme oranı oldukça yüksek bitkilerdir. Kışın dikilen çelikler baharda dikilenlerden daha sağlıklı olmaktadırlar. Kışı geçiren çelikler ileride soğuklara daha dirençli hale gelirler.

Budanması: Budama uygundurlar, budama zamanı yeni sürgün vermesinden evvel ilkbahar aylarıdır.

Sulama: Uzun süre susuzluğa dayanıklıdır. Çok güneşil yada normal güneşli yerlerde iyi gelişirler.

Toprak Gereksinimi: Her tür toprak ve kumda yetiştiği görülmektedir. Kireçli topraklarda bile yetişir.

yorumlar
benzer ürünler
taksitler
önerileriniz